Maty do ćwiczeń fitness

Każdy doskonale wie, że ruch oraz ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać idealną sylwetkę i przyczyniają się do zachowania dobrego zdrowia przez długie lata.

Coraz częściej można zauważyć osoby uprawiający różne dyscypliny sportowe na świeżym powietrzu – najczęściej bieganie lub nordic walking. Są to bardzo popularne formy ćwiczeń, lecz nie każdy odczuwa potrzebę tak intensywnego ruchu. Wiele osób woli nieco inne ćwiczenia i przede wszystkim odbywające się w miejscu, bez potrzeby nadmiernego przemieszczania się. Takie ćwiczenia to fitness lub joga.

Sprzęt do ćwiczeń – mata fitness

mata fitness

Podobnie jak do innych sportów, do ćwiczeń fitness potrzebny jest odpowiedni sprzęt – w tym wypadku – odpowiednia mata fitness.

Mata do ćwiczeń to jeden z nieodzownych sprzętów każdej sali fitness. W zależności od jej przeznaczenia może być cieńsza lub grubsza, ale każdy rodzaj ma powierzchnię antypoślizgową, a wewnątrz specjalne wzmocnienie, zapobiegające odkształcaniu się maty i jej przypadkowemu rozdarciu.

Rodzaje mat fitness

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje mat – są to maty do ćwiczeń gimnastycznych i siłowych oraz maty do jogi i medytacji.

Maty fitness do ćwiczeń są wykonane z różnego rodzaju materiału – mogą być z gęstej gumowej pianki, neoprenu lub tworzywa sztucznego. Grubość maty wynosi około 5 milimetrów, długość 140 centymetrów a szerokość około 60 centymetrów.

Mata do jogi jest nieco cieńsza, gdyż komfort użytkowania jest mniej brany pod uwagę niż jej doskonała przyczepność do podłoża. Grubość takiej maty mieści się w przedziale 2 – 3,5 milimetra.

Wszystkie maty fitness wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Są bardzo lekkie i trwałe, a ich powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Większość mat ma specjalnie obszyte brzegi i doczepione taśmy, które po zwinięciu maty umożliwiają wygodne jej przenoszenie.