Krótka historia wrotek

Wrotki w porównaniu do łyżew mają bardzo krótką, ale nie mniej ciekawą historię. Pierwsze modele powstały już w XVIII wieku, ale mało przypominały wyglądem wrotki jakie znamy dzisiaj. Wynalazcą tego sprzętu był Holender Hans Brikner.

Wynalazek pomysłowego Holendra był dość nieudany, dlatego szybko trafił do lamusa. Odkurzył go Belg John Joseph Merlin, który był producentem instrumentów muzycznych.

Pierwsze wrotki na czterech kółkach, prototyp nowoczesnych wrotek, opatentował w 1863 roku James Plimpton z Nowego Jorku. Te wrotki dawały możliwość wykonywania skomplikowanych figur.

Wbrew pozorom wrotki znalazły dość szerokie zastosowanie. Chętnie używano ich w teatrach czy oparach. Idealnie imitowały jazdę na łyżwach. Wrotki znalazły zastosowanie w biurach. Przyśpieszały komunikację i rozwożenie licznej korespondencji, wszak w tamtym czasie nie znano jeszcze poczty elektronicznej.

Ku współczesności…

Dopiero w latach 80 XX wieku pojawiły się wrotki takie jakie znamy dzisiaj. To znaczy wyposażone w kauczukowe kółka.

Apogeum popularności wrotek przypada jednak na lata 60 i 70. W epoce, dy królowało disco każda młoda dziewczyna chciała mieć wrotki damskie. Potem ich popularność nieco zmalała na rzecz łyżworolek , czyli wrotek jednośladowych. Jednak co jakiś czas moda na retro wraca. I być może doczekamy się chwili, gdy właśnie na wrotkach będzie chciał jadzic każdy dzieciak w okolicy.